czwartek, 5 maja 2011

Pomyślałam ,że co jakiś czas będę Wam podawać  jakieś ciekawostki 

Dziś ciekawostki na temat korali

Znalazłam  te informacje bardzo dawno temu  gdzieś  w internecie :

Kilka lat temu pojawiły się na rynku wielkie, przepięknie wybarwione korale, w całkiem przyzwoitych cenach.
Do tej pory oprawiało się korale małe, mniej ciekawe kolorystycznie, za to w bardzo ciekawych cenach - gram korala liczono jak gram złota. Jest to koral pozyskany ze znajdującej się w morzu rafy koralowej, a że obecnie rafa jest pod ochroną i nie wolno wywozić takiego korala, więc jego cena będzie jeszcze rosła.

To, co dzisiaj tak namiętnie kupujemy i oprawiamy w dużych ilościach, to koral wykopywany z dawno już nie istniejącego morza na terenie Chin. Jest to pozostałość olbrzymiej rafy, której nikt wcześniej nie eksploatował i mogła sobie spokojnie rosnąć, osiągając imponujące rozmiary.
Jest ona o wiele starsza i powinna być cenniejsza, ale ponieważ pochodzi z kraju, w którym nic się specjalnie nie liczy, więc wydobywa się ją bez ograniczeń i każdy może sobie na taki koral pozwolić.

Koral "rosnący" w morzu ma przepiękne kolory, kiedy znajduje się w wodzie. Po wydobyciu blednie, ale zachowuje naturalne barwniki jeszcze dłuższy czas.

Koral wydobywany z ziemi, dawno już stracił kolorowe zabarwienie, ma naturalny kremowy kolor. Intensywnie czerwone, żółte, pomarańczowe itd korale, to efekt barwienia.
Stosuje się do tego naturalne barwniki, takie, jakich na co dzień używa morze, uzyskując przepiękne, nasycone i trwałe kolory, które tak rozświetlają naszą pogodowo szarą codzienność.

1 komentarz:

  1. A dawno temu, biedniejsze mieszkanki wsi znakomicie radziły sobie z brakiem prawdziwych korali, robiąc kulki z pogryzionego chleba, które maczały w odpowiedniej farbie:). Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń